Poduszki anatomiczne

Poduszki anatomiczne

Nie miejmy wątpliwości… Poduszki anatomiczne powinny być dobierane do indywidualnych cech anatomicznych kręgosłupa. Wielu pacjentów skarży się na dolegliwości bólowe i zawroty głowy, sztywność i ból karku, czy drętwienie rąk po nocy przespanej na źle dobranej poduszce.

Dostosowanie poduszki ortopedycznej jest istotnym elementem procesu rehabilitacji i profilaktyki dolegliwości bólowych. Badacze są zgodni, że istotą działania poduszek anaomicznych/ortopedycznych jest utrzymania kręgosłupa w neutralnej pozycji. Zapobiega ona utrzymaniu kręgołupa w pozycji skrajnego zakresu ruchu przez co umożliwia prawidłowe ukrwienie i rozluźnienie tkanek. Zmiana poduszki ma istotny wpływ na zmniejszenie bólu  sztywności odcinka szyjnego kręgosłupa, łopatki i głowy po przebudzeniu.

Jaką poduszkę wybrać?

Dobranie prawidłowej poduszki jest szczególnie istotne u pacjentów z bólani głowy i szyi. Nie istnieje jedna uniwersalna poduszka odpowiadająca wszelkim typom anatmicznym i dysfunkcjom. Jedynie prawidłowo dobrana poduszka zapewnia pozycję anatomiczną, która pozwala na odpoczynek. Zastosowanie poduszki zapewniającej anatomiczne podparcie w połączeniu z leczniem rehabilitacyjnym powoduje największą poprawę.

Fizjoterapeuci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów stworzyli serię poduszek anatomicznych pod marką Axis sleeping pillow, która jest polecana przez nasz zespół rehabilitacyjny Reha Clinic.

Z myślą o najmłodszych pacjentach powstala seria podszek anatomicznych KIDS, która z powodzeniem może być stosowana u dzieci już od 1 roku życia.

Lordoza szyjna wyksztaciła się i stabilizuje jako pierwsza z fizjologicznych krzywizn kręgosłupa w rozwoju dziecka. W związku z tym już od 1-wszego roku życia rodzice powinni zadbać o prawidłowe łożenie głowy i szyi podczas snu dzicka. Rozwój krzywizn kręgosłupa i zmiany proporcji ciała wymagają dobrania odpowiednich poduszek zapewniających anatomiczne podparcie.

Podsumowując, „Jak sobie pościelisz tak się wyspisz”. Bądźmy ostrożni w kupowaniu poduszek ortopedycznych jednego uniwersalnego rozmiaru z marketu lub ze sklepu internetowego. Dobierz poduszkę pod „rozmiar” swojej szyi tak aby zachować podczas snu anatomiczne, prawidłowe ustawienie kręgosłupa. Poproś swojego fizjoterapeutę o pomoc w wyborze odpowiedniej wysokości, twardości oraz profilu wycięcia poduszki.

Wszystkie prawa zastrzeżone - REHA CLINIC - rehabilitacja Warszawa

realizacja: estinet